а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акреп

мн. акрепи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 46882
1. скорпија
Латински: Euscorpius carpathicus Англиски: scorpion Турски: akrep Албански: akrep
Употреба: Зоологија
Примери:
До прозорецот голем сад со акрепи во зејтин.
2. Лице што е грдо, плашило обично жена.
Англиски: zombie Албански: njeri i shëmtuar
Употреба: Преносно значење
Примери:
Какви човечки акрепи го исполнуваат просторот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК