а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акрибија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 37533
Целосна совесност, внимателност, точност, особено во научната работа.
Англиски: meticulousness
Примери:
Автор е на неколку книги што ги следат со хронолошка акрибија сите пројави.
Изведенки
акрибично прил.
Пример: Мошне акрибично ги разгледува текстовите.