а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акрилен

Види и: акрил (м.)
акрилни
Вид збор: Придавка
Произведен од акрилна киселина.
Англиски: acrylic
Употреба: Хемија
Примери:
акрилна боја
Изрази
Акрилна киселина - органска киселина со остар мирис (CH2CHCO2H)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК