а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акробација

мн. акробации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23717
Смела, тешко изводлива вежба што бара голема вештина: во гимнастика, во авијација, во циркус.
Примери:
Изведува разни гимнастички акробации.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК