а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акростих

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20267
Песна во која почетните, а понекогаш и крајните букви од стиховите даваат некое име или некој збор.
Англиски: acrostic
Употреба: Литература
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК