а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аксесоар

мн. аксесоари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42315
моден прибор, моден додаток
Англиски: accessory Француски: accessoires
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
гардероба и аксесоар
Сега и ружите можат да влезат како аксесоар.
аксесоари за мобилни телефони