а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аксиологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 44068
Теорија, учење за вредностите.
Англиски: axiology
Употреба: Филозофија
Примери:
Аксиологијата, според Мартине, ги проучува вредностите што секоја монема ги остварува во контекстите во кои се среќава.
Изведенки
аксиолошки прид.
аксиолошкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК