а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аксиома

мн. аксиоми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31127
Како апсолутна прифатена вистина за која не е потребен доказ.
Англиски: axiom
Примери:
Математички аксиом.
Изведенки
аксиоматски прид.