а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аксиом

мн. аксиоми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23125
Основна вистина, појдовно начело.
Англиски: axiom
Употреба: Математика , Филозофија
Примери:
Тоа е во геометријата прифатено како аксиом.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК