а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

актер

мн. актери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2669
1. Лице што настапува во театарски претстави или на филм.
Англиски: actor Албански: aktor
Употреба: Сцена
Примери:
Главен актер.
Просечен актер.
2. Учесник во некое дело или некој настан.
Англиски: actor Албански: aktor, pjesmarrës
Употреба: Преносно значење
Примери:
Волкот е редовен актер во народните приказни.
Изведенки
1. актерка ж.
мн. актерки
Пример: Се нишаат свилените фустани на полуголите актерки.
2. актерски прид.
актерскиот