а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

активен

активни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3041
1. Вреден, трудољубив, енергичен; што работи, што е во служба.
Англиски: active
Примери:
Таа е многу активна, успева се да заврши и наоѓа време и за пријателите.
2. Ставен во дејство.
Англиски: active
Примери:
Активниот вулкан на Сицилија не престанува да чади.
Изведенки
активно прил.
Постојано во дејство, работно.
Пример: Тој се вклучи активно во нашата секција.