а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акт

мн. акти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4954
1. чин, дело, постапка, работа
Англиски: act Албански: akt
Примери:
политички акт
акт на реваншизам
нехуман акт
2. Официјален документ во администрација, судство и сл.
Англиски: file Албански: akt
Употреба: Административен термин
Примери:
Кметот го посочи актот според постојниот законски ред.
3. Чин, дел од театарска претстава.
Англиски: act Албански: akt
Употреба: Сцена
Примери:
Драмата се состои од повеќе актови.
4. Слика или скулптура која претставува голо човечко тело.
Англиски: act Албански: akt
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
женски акт
мермерен акт