а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алегорија

мн. алегории
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9010
1. Сликовит начин на изразување на апстрактните поими.
Англиски: allegory Албански: alegori
Употреба: Литература
Примери:
Жената е прикажана како алегорија на правдата.
Под вид на пародија се провлекуваат алегории и илузии.
2. Симболичка слика на некоја идеја.
Англиски: allegory Албански: alegori
Изведенки
алегориски прид.
алегорискиот