а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аматер

мн. аматери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13703
Лице што се занимава со нешто (со уметност, наука, спорт) од љубов, попатно, а не професионално.
Англиски: amateur
Примери:
Во современиот фонд на уметноста спаѓаат и тие нови творби на аматерите и професионалците.
Изведенки
аматерски прид.
аматерскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК