а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амбис

мн. амбиси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10232
бездна, пропаст
Англиски: abyss
Употреба: Геологија
Примери:
Се е улав сон што ме влече во темен амбис.
Страшен амбис се отвори на патот.