а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амбиција

мн. амбиции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3827
Силна желба да се направи, да се постигне нешто, стремеж кон слава, кон успех и сл.
Англиски: ambition
Примери:
Тој има големи амбиции.