а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амбуланта

мн. амбуланти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11604
1. Здравствена установа за прием на болни и за укажување лекарска помош без задржување.
Англиски: clinic Албански: klinikë
Употреба: Медицина
Примери:
забна амбуланта
ветеринарна амбуланта
дежурна амбуланта
2. Подвижна или полска болница.
Англиски: military hospital Албански: spital ushtarak
Употреба: Воен термин , Медицина