а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амеба

мн. амеби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24205
Најпрост едноклеточен жив организам.
Латински: Amoeba Англиски: amoeba
Употреба: Зоологија