а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

американизира

американизираат; американизирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 46472
1. Направи, прави нешто да добие американско обележје, да стане американско.
Англиски: americanize Албански: amerikanizoj
Примери:
Мисионерите американизираа дел од населението.
2. (се американизира) Прими, прима американско обележје.
Англиски: americanize Албански: amerikanizoj
Примери:
Македонското население во Чикаго се американизира секојдневно.
Тие се американизираа за неколку години.
Изведенки
американизирање ср.
глаг. им.