а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аминокиселина

мн. аминокиселините
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34659
Аминокиселините (и Амино киселини) се основните единици од кои се изградени протеините.
Англиски: amino acid
Употреба: Хемија