а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аминува

аминуваат; аминувал; аминуван
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 42995
Без размислување почитува нечија волја, прифаќа нешто без да размисли.
Англиски: absolve
Примери:
Насобраните селани само аминуваа, а длабоко во срцето чувствуваа омраза.
Изведенки
аминување ср.
глаг. им.