а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аминџија

мн. аминџии
Вид збор: Именка, машки род
Поддржувач на некого или на нечија идеја или став без размислување.
Англиски: yes-man
Употреба: Разговорно
Примери:
Во селото имаше неколку аминџии на чорбаџијата.
Изведенки
аминџиски прид.
аминџискиот
Пример: аминџиска група