а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ами

Вид збор: Честичка
Ранг: 4152
1. За изразување неверување во искажаното во наредниот исказ.
Употреба: Народно
Примери:
Ами, како да не, и тоа ќе се случело.
2. На почеток на реторичко прашање.
Употреба: Народно
Примери:
Ами, има ли човек што им мисли лошо на сопствените деца?