а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амонијак

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33645
Безбојно гасно соединение на азот и водород; воден раствор на гасот.
Англиски: ammonia Албански: amoniak
Употреба: Хемија
Примери:
Сегашната светска продукција на азотни минерални ѓубриња првенствено се базира на синтетички амонијак.
Изведенки
1. амонијачен прид.
амонијачниот
Пример: амонијачен мирис
2. амонијаков прид.
амонијаковиот