а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амортизер

мн. амортизери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22254
Направа, дел од возилото, од машина што служи за ублажување на ударите при движење.
Англиски: shock-absorber
Употреба: Транспорт
Примери:
Новите амортизери се безбедно средство за заштита на машината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК