а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амортизира

амортизираат; амортизирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 30854
1. Ублажи, ублажува потрес при физичко дејство, овозможи, овозможува помала силина на физичкото дејство.
Англиски: amortize Албански: zbut
Примери:
Хидрауличната преса го амортизира притисокот врз предметот.
2. Овозможи, овозможува намалување на силината на влијанието на некакво дејство.
Англиски: amortize Албански: mundësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Регресот за годишен одмор ги амортизира незадоволствата на работниците.
Изведенки
амортизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК