а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ампер

мн. ампери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19904
Единица за мерење на јачината на електричната струја.
Англиски: ampere Француски: ampère Албански: amper
Употреба: Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК