а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амплитуда

мн. амплитуди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28497
1. Најголема оддалеченост од положбата на рамнотежа при нишање, најголема вредност што ја достигнува некоја величина што е подложена на периодични промени.
Англиски: amplitude Албански: amplitudë
Употреба: Физика
Примери:
Зголемување на амплитудата на движењата.
2. замав, растојание, колебање
Англиски: amplitude Албански: amplitudë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Широка амплитуда на психолошки искушенија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК