а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ампула

мн. ампули
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21897
1. Херметички затворено стаклено шишенце со лек, раствор, серум за инјекција.
Англиски: ampoule Албански: ampulë
Употреба: Медицина
2. Проширен дел од цевчест орган.
Англиски: ampoule Албански: ampulë
Употреба: Анатомија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК