а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ампутиран

ампутираниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 28597
(глаг. прид.) ампутира
Англиски: amputated
Употреба: Медицина
Примери:
ампутирана дојка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК