а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амфора

мн. амфори
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30577
1. Земјен сад со тесно грло и дно, со две рачки.
Англиски: amphora Албански: amfore
Употреба: Историја
Примери:
Стара амфора.
Потоната амфора.
Разбиена амфора.
2. Стара мера за течност.
Англиски: amphora Албански: amfore
Употреба: Историја
Изведенки
амфорен прид.
амфорниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК