а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анахрон

анахрониот
Вид збор: Придавка
Ранг: 22579
застарен, несовремен
Англиски: old-fashioned
Примери:
Анахрона методологија.
Анахронична фигура.
Изведенки
1. анахроно прил.
Пример: Анахроно дејствуваат одделни тврдења.
2. анахроничен прид.
анахроничниот
3. анахронично прил.