а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ангажман

мн. ангажмани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7137
1. Работна обврска, задолжение.
Англиски: engagement Албански: angazhim
2. Работа на определено време.
Англиски: engagement Албански: angazhim
Примери:
Таа има ангажман во новата театарска претстава.