а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

англизам

мн. англизми
Вид збор: Именка, машки род
Збор или израз позајмен од англискиот јазик.
Англиски: anglicism
Употреба: Лингвистика
Примери:
Дидактиката по германски јазик како странски јазик интензивно се занимава со изучување на англизмите во стандардниот германски јазик.