а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

англистика

Вид збор: Именка, женски род
1. Наука за англискиот јазик и литературата.
Англиски: English Албански: anglisht
Употреба: Лингвистика
2. Студии по англиски јазик.
Англиски: English Албански: anglisht
Употреба: Лингвистика
Изведенки
англистички прид.
англистичкиот