а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ангорка

мн. ангорки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38545
1. Вид мачка со долги свилести влакна.
Англиски: angora cat Албански: mace angora
Употреба: Зоологија
Примери:
Напудрени ангорки мижуркаат со стаклени очи.
2. ангора
Албански: angora
Употреба: Деминутив