а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анегдота

мн. анегдоти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7172
Кратка забавна сторија (обично) за познати личности.
Англиски: anecdote
Употреба: Литература
Примери:
Анегдотите за неговите боемски подвизи ја рашириле славата на неговото име.
Изведенки
анегдотски прид.
анегдотскиот