а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анегдотичен

анегдотичниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 55501
Што има обележје на анегдота, што е како анегдота.
Англиски: anecdotal
Примери:
Една анегдотична епизода од животот на нашите луѓе.
Изведенки
1. анегдотично прил.
Пример: Со најубава намера анегдотично да ги реконструираат овие фрагменти од животот.
2. анегдотичност ж.