а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анекс

мн. анекси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34021
Дополнителен прилог кон некој правен документ.
Англиски: annex
Употреба: Правда
Примери:
Имаме еден анекс кон договорот.
Се појави само основниот текст, а не и анексот.