а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анемичен

анемичниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 22960
1. Што боледува од анемија.
Англиски: anemic
Употреба: Медицина
Примери:
Анемичен човек.
Анемично дете.
2. Што е малодушен.
Англиски: anemic
Примери:
Нашата критика е прилично анемична.
Изведенки
анемичност ж.