а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анемија

мн. анемии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 47881
1. малокрвност, слабокрвност
Англиски: anemia Албански: anemi
Употреба: Медицина
2. Недостиг на полет, на животна сила.
Англиски: exhaustion Албански: shterje
Употреба: Преносно значење