а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анласер

мн. анласери
Вид збор: Именка, машки род
Дел на автомобилот (електро-стартер), што служи за стартување на моторот.
Англиски: starter Германски: Anlasser
Употреба: Нестандарден збор , Технологија
Примери:
Анласерот треба да се смени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК