а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ансамбл

мн. ансамбли
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23880
1. уметничка група
Англиски: company Француски: ensemble Албански: shoqëri
Употреба: Сцена
Примери:
Театарски ансамбл.
Музички ансамбл.
Актерски ансамбл.
2. целина, комплет
Англиски: ensemble Француски: ensemble Албански: ansambël
Примери:
На вечерата дојде цел ансамбл од прекрасни госпоѓици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК