а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апетит

мн. апетити
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4950
1. (само едн.) Желба за јадење.
Англиски: appetite Албански: apetit
Примери:
Го изгубил апетитот.
Има апетит.
Нема апетит.
2. Копнеж за нешто, стремеж кон нешто.
Англиски: desire Албански: dëshirë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Апетит за пари.
Изрази
Отвори апетит - поттикне желба за јадење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи