а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аплаудира

аплаудираат; аплаудирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 7833
Одобрува, поздравува со ракоплескање определен настап, постапка, говор и сл.
Англиски: applaud
Примери:
На таква храброст секој ќе аплаудира.
Публиката почна да аплаудира уште во средината на претставата.
Народот аплаудираше како поздрав до високиот гостин.
Изведенки
аплаудирање ср.
глаг. им.