а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арамолебец

мн. арамолепци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 36245
Мрзлив човек што живее на туѓа сметка.
Англиски: idler
Употреба: Разговорно
Примери:
Вие сите сте трутови, арамолепци!
Изведенки
арамолепка ж.
мн. арамолепки