а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аранија

мн. арании
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35006
голем бакарен котел
Англиски: cauldron Турски: haranı
Примери:
Куќа без аранија не бидува.