а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

армаса

армасаа
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33787
1. Направи свршувачка.
Англиски: engage Албански: angazhoj
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
За Велигден соседите ја армасаа ќерката.
2. (се армаса) се посврши
Англиски: engage Албански: zihem
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тие се армасаа пред две недели и никому не кажаа.
Изведенки
1. армасува несв.
армасуваат
2. армасување ср.
глаг. им.