а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аршлама

мн. аршлами
Вид збор: Именка, женски род
Едногодишно растение, со главичка во земјата и издолжени листови, пера, сладок кромид.
Латински: Allium fistulosum Англиски: scallion Албански: qepë mashkull
Употреба: Ботаника , Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК