а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аспект

мн. аспекти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1689
1. гледиште, гледна точка, стојалиште
Англиски: aspect Албански: aspekt
Примери:
Тоа треба да се разгледа и од друг аспект.
2. Вид кај глаголите: свршен или несвршен.
Англиски: aspect Албански: aspekt
Употреба: Граматика
Изведенки
аспектен прид.
аспектниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК